گرانول پلی اتیلن PE پلیمری گرمانرم است که زمان رسیدن به نقطه ذوب به حالت مایع تبدیل می‌شود و با رسیدن به نقطه انجماد حالتی جامد پیدا می‌کند. ساختار این گرانول به گونه‌ای است که می‌توان از آن برای تهیه گستره وسیعی از محصولات پلاستیکی استفاده کرد. کاربرد زیاد این گرانول در کنار تنوع آن در بازار، باعث شده است که بسیاری از تولید کنندگان برای خرید گرانول پلی اتیلن دچار سردرگمی شوند. به همین دلیل ما در این مقاله سعی داریم به شما در بررسی نکات مهم هنگام خرید این گرانول کمک کنیم.

خرید گرانول پلی اتیلن

آشنایی با گرانول پلی اتیلن

گرانول ساختاری گلوله مانند و تکه‌ای از پلیمر است که شکل آن باعث افزایش سرعت و بهبود فرآیند تولید محصولات پلاستیکی می‌شود. پلیمر پلی اتیلن که کاربرد گسترده‌ای در صنعت تولید محصولات پلاستیکی دارد، متعلق به خانواده پلی الفین و ترموپلاستیک‌ها است و به دلیل دارا بودن نشان بازیافت، بزرگترین گروه ضایعات پلاستیکی است. گرانول پلی اتیلن به طور کلی به دو صورت پلی اتیلن با چگالی کم و پلی اتیلن با چگالی بالا تولید می‌شود و از کاربردهای عمده آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ساخت کیسه‌های پلاستیکی
 • تولید بطری و دبه پلاستیکی
 • قاشق و ظروف پلاستیکی
 • بطری شیر
 • لوازم تحریر
 • تانکر پلاستیکی
 • و….

امروزه خرید گرانول پلی اتیلن به دلیل تنوع آن از نظر کیفیت مواد اولیه، کار دشواری شده است. بنابراین بهتر است به طور کامل با ویژگی‌های یک گرانول باکیفیت آشنا شوید تا بتوانید آن را از نمونه‌های نامناسب تشخیص دهید.

ویژگی‌های گرانول پلی اتیلن

بررسی ویژگی‌های گرانول پلی اتیلن به شما این امکان را می‌دهد که محصول باکیفیت را از غیر، تشخیص بدهید و به هنگام قیمت گرفتن از تولید کنندگان، آگاهی کافی از ارزش محصول داشته باشید. قیمت گرانول پلی اتیلن به ویژگی‌های مختلفی چون مواد اولیه، چگالی، جریان مذاب، توزیع وزن مولکولی و… وابسته است که یک گرانول باکیفیت ویژگی‌های زیر را دارد.

چگالی

محدوده چگالی بین 0/910 تا 0/965 است که هرچه میزان چگالی بالاتر باشد، استحکام کششی، دمای نرم شدن، عمر خمشی، تمایل به ترک افزایش می‌یابد. به همین دلیل گرانول پلی اتیلن در چهار گروه زیر شناخته می‌شود.

  1. چگالی کم
  2. چگالی کم خطی
  3. چگالی متوسط
  4. چگالی زیاد

جریان مذاب

این شاخص نشان دهنده وزن پلیمر بر حسب گرم است که رابطه معکوسی با گرانروی مذاب دارد. هرچه میزان وزن مولکولی متوسط آن کاهش یابد، میزان گرانروی افزایش می‌یابد. معمولا از این شاخص برای سنجش میزان روان بودن گرانول در قابلیت اکسترود شدن استفاده می‌شود. با افزایش شاخص جریان مذاب، گرانول پلی اتیلن، استحکام کششی، مقاومت پارگی، چقرمگی و دمای نرم شدن، کاهش می‌یابد.

توزیع وزن مولکولی

توزیع وزن مولکولی همان نسبت Mw به Mn است که هر چه این مقدار افزایش یابد، استحکام و چقرمگی کاهش و تمایل به شکستن و ترک برداشتن افزایش پیدا می‌کند.

کاربرد گرانول پلی اتیلن

برای خرید گرانول پلی اتیلن، در ابتدا باید نیاز خود را شناسایی کنید. گرانول پلی اتیلن در تنوع بسیاری وارد بازار می‌شود که هر کدام از آن‌ها کاربرد مشخص خود را دارند. بهتر است با کاربردهای کلی این گرانول آشنا شوید تا در ادامه به بررسی انواع مختلف گرانول پلی اتیلن و کاربردهای هریک بپردازیم.

 • صنعت بسته بندی (کیسه پلاستیکی، نوار تسمه، سبد پلاستیکی، جعبه پلاستیکی و…)
 • صنعت خودرو (اتصالات خودرو، باک بنزین و قطعات داخلی خودرو)
 • صنعت لوازم خانگی (لوازم پلاستیکی آشپزخانه، اسباب بازی کودک، انواع بطری)
 • صنعت برق و مخابرات (تولید کابل و روکش آن)
 • صنعت عایق و پوشش (فیلم پلی اتیلنی گلخانه، فیلم بسته بندی مواد غذایی، عایق ساختمانی)
 • صنایع پزشکی و دارویی (مخزن نگهداری دارو، لوازم بهداشتی یکبارمصرف و…)
 • صنایع آب و فاضلاب (لوله‌های پلی اتیلنی، مخازن نگهداری مواد، سپتیک تانک و…)

انواع گرانول پلی اتیلن

حال که با کاربرد کلی گرانول پلی اتیلن آشنا شده اید، بهتر است برای انتخاب بهتر و خرید گرانول پلی اتیلن مناسب صنعت خود، با انواع مختلف این گرانول آشنا شده و کاربرد هر یک را بررسی کنید.

گرانول پلی اتیلن سنگین

زنجیره پلیمری این گرانول فشرده است و همین امر باعث افزایش دانسیته آن می‌شود. از خصوصیات گرانول پلی اتیلن سنگین، می‌توان به مواردی چون مقاومت ضربه‌ای کمتر نسبت به نوع سبک و مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی اشاره کرد. از کاربردهای مهم این نوع گرانول پلی اتیلن می‌توان به صندلی فضا باز، لوله انتقال آب و فاضلاب و ظروف نگهدارنده مواد شیمیایی اشاره کرد.

گرانول پلی اتیلن سبک

نیروی بین مولکولی در این گرانول ضعیف است و استحکام کششی پایینی دارد. دانسیته کم این محصول باعث افزایش انعطاف پذیری آن شده است. از این جهت گرانول پلی اتیلن سبک برای تولید فیلم و ورق‌های طلقی شفاف، کاور، بطری‌های پلاستیکی و… استفاده می‌شود.

گرانول پلی اتیلن ترفتالات

این گرانول به دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی چون مقاومت بالا در برابر شکستگی و دما و همچنین نفوذ گازها، معمولا برای تولید بطری‌های نوشیدنی و الیاف پلی استر استفاده می‌شود و درصد پایینی از آن برای تولید فیلم و رزین‌های مهندسی کاربرد دارد.

خرید گرانول پلی اتیلن

همانطور که می‌دانید قیمت گرانول پلی اتیلن با توجه به کیفیت مواد اولیه آن مشخص می‌شود و از آن‌جایی که مواد اولیه آن با توجه به بازار جهانی و ارز قیمت گذاری می‌شود، برای خرید گرانول پلی اتیلن باید قیمت روزانه آن را مشاهده کنید. عوامل مختلفی بر روی خرید نمونه مناسب این گرانول تاثیر دارد. در ابتدا بهتر است محصولات تولیدی خود از این گرانول را در نظر بگیرید. سپس با بررسی ویژگی‌های نوع سبک و سنگین این گرانول و همچنین ویژگی‌های کلی یک گرانول باکیفیت، یکی از نمونه‌های آن را انتخاب کنید. گرانول پلی اتیلن در دو نوع نو و بازیافتی وارد بازار می‌شود که وابسته به میزان حساس بودن محصولات تولیدی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. نوع بازیافتی این محصول قیمت پایین‌تری دارد و استفاده آن در صنایعی چون تولید قطعات خودرو و… صرفه اقتصادی خواهد داشت. برای خرید گرانول پلی اتیلن با شرکت‌های مختلف وارد مذاکره شوید و در در پایان با در نظر گرفتن خدمات آن‌ها، از تولید کننده معتبرتر خریداری کنید.

جمع بندی

خرید گرانول پلی اتیلن باید با آگاهی کامل از محصول و ویژگی‌های آن انجام شود تا سازگاری کافی با محصول تولیدی داشته باشد. گرانول پلی اتیلن با توجه به کیفیت و نوع مواد اولیه ویژگی‌های گوناگونی دارد. ما در این مقاله به بررسی کامل این گرانول پرداختیم تا شما عزیزان قادر به انتخاب نوع مناسب آن باشید. برای اطلاع از قیمت گرانول پلی اتیلن می‌توانید با شرکت‌های مختلف در ارتباط باشید و از مشاوران فروش آن‌ها کمک بگیرید.

فهرست