دسته‌بندی اصلی گرانول‌ها
زیردسته‌های فرعی

گرانول شکلی از پلیمر است که به صورت دانه‌ای بوده و به بهبود فرآیند تولید محصولات پلاستیکی کمک می‌کند. گرانول در صنایع مختلفی کاربرد دارد و لازمه انتخاب و خرید آن، آشنایی با ویژگی‌ها و کیفیت مواد اولیه است. قیمت گرانول با توجه به عوامل مختلفی محاسبه می‌شود که ما در این صفحه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. بهتر است برای تجربه خرید بهتر، این محتوا را به طور کامل مطالعه کنید.

خرید و استعلام قیمت انواع گرانول

آشنایی با گرانول

پلیمرها در حالت کلی به دو صورت پودری و گرانولی وارد بازار می‌شوند که استفاده از نمونه گرانولی آن باعث آسان شدن فرآیند تولید محصولات پلاستیکی می‌شود. به همین دلیل بسیاری از صنایع برای تولید محصولات پلاستیکی خود از این نوع پلیمر استفاده می‌کنند. از کاربردهای عمده گرانول می‌توان به صنعت تولید لوازم خودرو، پروفیل درب و پنجره، تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی، کفپوش و… اشاره کرد. با استفاده از گرانول‌ها سرعت تولید محصولات افزایش و هزینه تولید محصول کاهش می‌یابد. بنابراین این حالت از پلیمر را می‌توان اقتصادی و مقرون به صرفه دانست. برای تولید گرانول از روش‌های مختلف و پلیمر‌های گوناگونی چون استایرن، پلی کربنات، پلی پروپیلن، پلی اتیلن و… استفاده می‌شود که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

خرید گرانول

برای خرید گرانول باید به عوامل مختلفی توجه شود تا در نهایت گرانول تهیه شده با طراحی محصول نهایی سازگار باشد. بنابراین یکی از مهم‌ترین نکات در خرید گرانول پلاستیک، توجه به محصول تولیدی است. همانطور که پیشتر هم اشاره شد، گرانول‌ها در انواع مختلفی وارد بازار می‌شوند که با توجه به مواد اولیه، ویژگی‌های هر یک متفاوت است. هر کدام از انواع این گرانول خود در کیفیت‌های مختلفی وارد بازار می‌شوند. بنابراین علاوه بر توجه به نوع مواد اولیه باید به کیفیت آن هم توجه کنید. در خرید گرانول باید این موضوع را در نظر بگیرید که این محصول به طور کلی از دو نوع مواد اولیه نو و بازیافتی تهیه می‌شود که نمونه‌های بازیافتی کیفیت و قیمت پایین‌تری دارند. گرانول بازیافتی برای صنایع غیرحساس کاربرد دارد، بنابراین چنانچه محصولات شما نیازمند به سلامت بهداشتی هستند، این گرانول گزینه مناسبی نیست. برای تولید گرانول از گریدهای مختلفی استفاده می‌شود که انتخاب گرید‌های همسان می‌تواند باعث کاهش هزینه شود. بنابراین حتما در خرید گرانول پلاستیک از گرید آن اطلاع یابید.

قیمت گرانول

برای قیمت گذاری یک گرانول، عوامل مختلفی در نظر گرفته می‌شود که مهم‌ترین آن، قیمت مواد اولیه در بازار جهانی است. قیمت مواد اولیه با توجه به نوسانات ارزی دائما در حال تغییر است. بنابراین قیمت آن به صورت روزانه اعلام می‌شود. کیفیت مواد اولیه استفاده شده در تولید یک گرانول تاثیر زیادی بر کیفیت گرانول دارد. در نتیجه برای قیمت گذاری بر روی این محصول کیفیت مواد اولیه سنجیده می‌شود. گرانول‌های بازیافتی هم با توجه به قرارگیری در دسته‌های آف 1و2و3 قیمت گذاری می‌شوند. علاوه بر کیفیت مواد اولیه، شیوه تولید محصول هم از عوامل تعیین کننده قیمت آن است. گرانول‌ها به طور کلی به شیوه تولید رشته‌ای و تولید خشک وارد بازار می‌شوند که با توجه به مزایا و معایبی که دارند بر روی کیفیت گرانول تولیدی تاثیر می‌گذارند.

اهداف تولید گرانول پلیمری و ارزیابی آن

هدف از تولید گرانول بهبود جریان یابی مواد و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار است. گرانول‌ها به دلیل شکلی که دارند، به تسهیل خروج هوا از بین ذرات کمک می‌کنند و باعث ایجاد تراکم در مرحله پرس می‌شوند. همچنین این محصول باعث تولید ترکیب یکنواخت ذرات می‌شود. برای ارزیابی گرانول‌های تولید شده، می‌توان از 4 روش اندازه گیری درصد رطوبت، توزیع اندازه ذرات، چگالی و جریان یابی کمک گرفت که هرکدام از آن‌ها طبق استاندارد‌های مشخصی انجام می‌شود. به طور کلی این روش‌ها به شرح زیر شناخته می‌شوند.

  1. درصد رطوبت: با استفاده از رطوبت سنج‌ها می‌توان میزان خشک و تر بودن محصول را شناسایی کرد.
  2. توزیع اندازه ذرات: برای این ارزیابی می‌توان از آزمون الک استفاده کرد.
  3. چگالی: چگالی گرانول‌ها با استفاده از چگالی انباشتگی تعیین می‌شود.
  4. جریان یابی: زمانی که مقدار مشخصی از محصول بر روی سطح صاف قرار گیرد، توده‌های مخروطی ایجاد می‌شود. برای ارزیابی با این روش، زاویه شیب سطح خارجی مخروط نسبت به سطح افق به عنوان معیار در نظر گرفته می‌شود. برای تشخیص میزان جریان یابی باید به مقدار ذرات هدایت شده به سمت پایین توجه شود.

جمع بندی

گرانول‌ها به عنوان شکلی از پلیمر، باعث افزایش سرعت و بهبود فرآیند تولید محصولات پلاستیکی شده اند و کاربرد بیشتری نسبت به نمونه‌های پودری دارند. برای خرید گرانول بهتر است به نکات ذکر شده در این مقاله توجه کنید تا با در نظر گرفتن روش‌های ارزیابی، نوع مناسبی از آن را خریداری کنید. قیمت گرانول با توجه به مواد اولیه و شیوه تولید متفاوت است. بنابراین بهتر است در ابتدا نوع محصولات تولیدی را مشخص کنید، سپس نوع گرانول را متناسب با آن انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست